Runda XVI – Stanisław Ochot – 13.04.12

 1. Rafał Tałaj 189
 2. Kamil Wereszczyński 189
 3. Leszek Odziomek 177
 4. Robert Kozieł 170
 5. Robert Górniak 159
 6. Leszek Trąbski 144
 7. Stanisław Osyda 136
 8. Michał Kowacki 135
 9. Małgorzata Wołc 124
 10. Franciszek Adamski 120
 11. Antoni Sornek 119
 12. Adam Ząbek 117
 13. Marek Kania 116
 14. Jadwiga Cęcek 102
 15. Władysław Woźniak 102

Witam serdecznie wszystkich klubowiczów!

W dniu 13 kwietnia (na dodatek w piątek) spotkaliśmy się na kolejnych potyczkach. Autorem znakomitych zadań w tym dniu był Stasiu Ochot. Tym razem frekwencja nie dopisała, bo zadania rozwiązywało tylko 15 osób.

 • Na początek do rozwiązania była jolka z klubowiczem, Adamem Ząbkiem. Należało w niej odgadnąć wyrazy, z których każdy krzyżował się zarówno ze słowem poprzedzającym go, jak i następującym po nim, a z liter w zaznaczonych polach należało ułożyć słowo związane z miejscem zamieszkania naszego diagramowego szaradzisty.
 • Następnie była krzyżakówka. Dosyć trudne zadanie.
 • Zadanie raz-dwa należy do bardzo trudnych.
 • Bardzo przyjemna pantropa. Szaradziści takie lubią.
 • Logokombinatka przysporzyła sporo problemów, choć w końcowym efekcie okazało się, że nie była aż tak trudna, jak na to wyglądało.
 • Do najłatwiejszych zadań należał logogryf.
 • Szyfrogram był bardzo dobry, choć można było się w nim zaplątać…
 • Najtrudniejszy był kwadrat magiczny. Choć malutki, to jednak nikt go nie rozwiązał. Zawierał zbyt trudne wyrazy, znane tylko wąskiemu gronu specjalistów.
 • Krzyżówka z iksem była łatwa, iksem okazał się Kazimierz Kutz, a jego dzieła to znakomite filmy: „Perła w koronie” oraz „Sól ziemi czarnej”. Mnie do tej pory boli głowa, bo odgadnąłem naszego reżysera, natomiast nie udało mi się dojść do jego filmów, co w konsekwencji przyniosło mi stratę czterech punktów.
 • Następnym zadaniem była jolka dla Szymusia. Stasiu ułożył to zadanie z myślą o Szymku, synku naszych klubowiczów, Ani i Krzysia. Rozwiązanie tej przyjemnej w rozwiązywaniu jolki brzmiało: „MASKOTKA ARIADY”. Może to zadanie zmobilizuje kogoś z rodziny państwa Pawłowskich do odwiedzenia naszego klubu!
 • Rozwiązaniem malutkiej jolki był tytuł powieści „Dzikowy skarb”, a trudność polegała na tym, że należało podać imię i nazwisko jej autora, z czym miałem problemy.
 • Jednosytuacyjny rebus to kolejne zadanie. Z podobizną wielkiego uczonego. Myślałem, że chodzi tu o nazwisko, a tymczasem do rozwiązania potrzebne było imię tego znakomitego fizyka.
 • Od jolki do jolki to, moim zdaniem, super zadanie! Po rozwiązaniu górnego diagramu z zaznaczonych pól należało ułożyć wyraz, po czym jeszcze z niego należało ułożyć kolejny wyraz, wpisać w dolny diagram te wyrazy w kolejności alfabetycznej i rozwiązać dolną jolkę! Zadanie to było wysoko punktowane (48 punktów)!
 • Ostatnimi zadaniami były: palindrom i anagram. Palindrom był trudny, a w anagramie wystarczyło tylko wpisać rozwiązanie.

Najlepiej w tej rundzie wypadło dwóch szaradzistów: Rafał Tałaj i Kamil Wereszczyński, którzy zdobyli aż 189 punktów, potwierdzając tym samym swoją wysoką formę przed Mistrzostwami Polski. Taką formę wykazał także Leszek Odziomek, który tym razem zajął trzecie miejsce ze zdobyczą 177 punktów.
Była to niezwykła runda, ponieważ walka toczyła się nie tylko na szczycie jej rankingu, ale także w dolnej jej części, gdzie Jadwiga i Władek, podobnie jak mistrzowie, osiągnęli jednakowy wynik. Zdobyli po 102 punkty!
Pozdrawiam wszystkich i zapraszam na kolejną rundę Potyczek, które odbędą się już 27 kwietnia, a autorem zadań będzie Leszek Odziomek.

Marek Kania

Dodaj komentarz