Runda VI – Kamil Wereszczyński – 25.11.11

 1. Rafał Tałaj 126
 2. Krzysztof Lofek 81
 3. Krzysztof Pawłowski 80,5
 4. Robert Kozieł 80
 5. Leszek Odziomek 68
 6. Stanisław Ochot 66
 7. Wojciech Grzanka 64
 8. Stanisław Osyda 63,5
 9. Władysław Woźniak 61
 10. Franciszek Adamski 55,5
 11. Małgorzata Wołc 52
 12. Adam Ząbek 51,5
 13. Leszek Trąbski 45,5
 14. Anna Cisowska 42,5
 15. Antoni Sornek 41
 16. Józef Prażuch 39,5
 17. Marek Kania 27,5
 18. Jadwiga Cęcek 8,5

Witam wszystkich!

25 listopada członkowie szaradziarskiego klubu „ARIAda” spotkali się po raz kolejny po to, aby powalczyć o kolejne potyczkowe punkty, po to aby porozmawiać o szaradziarstwie, ale też po to (i głównie po to), aby wybrać nowe władze naszego stowarzyszenia. Zanim więc rozpoczęła się kolejna runda potyczkowych zmagań, dotychczasowa pani prezes Małgorzata Wołc podsumowała w skrócie minione pięciolecie. Klub z każdym rokiem rozrasta się, organizujemy zawody o randze ogólnopolskiej, nasi członkowie są obecni na każdej szaradziarskiej imprezie w kraju. To, że spotykamy się co dwa tygodnie w tak licznym gronie to zasługa nas wszystkich, ale czym – tak po prawdzie – byłaby „ARIAda” bez Gosi przy sterze, mającej przy sobie Jadzię, na którą może zawsze i wszędzie liczyć. Za tymi dwoma paniami jesteśmy My, klubowicze, gotowi poświęcić swój czas i nierzadko pieniądze po to, aby o „ARIAdzie” w Polsce mówiło się wiele, wiele dobrego.
Dlatego też nie ma się co dziwić, że wyniki głosowania były następujące:

PREZES – Małgorzata Wołc
WICEPREZES – Jadwiga Cęcek
CZŁONEK ZARZĄDU (mający pieczę nad finansami) – Leszek Trąbski
SEKRETARZ – Krzysztof Pawłowski

Po wyborach głos oddaliśmy Kamilowi Wereszczyńskiemu, który był gospodarzem szóstego spotkania. Oto opis zadań, jakie dla nas przygotował jastrzębianin:

 1. WIRÓWKA „SPOLSZCZONA” (24 pkt)
  W każdym odgadniętym słowie należało jedną lub dwie litery zmienić na inne za pomocą kreski, kropki lub ogonka – np. L na Ł, Z na Ż, A na Ą. Następnie przez anagramowanie ułożyć słowa wpisywane do diagramu (np. ZAPLUCIE – ŁUPIEŻCA). Coś w sam raz dla miłośników anagramowania.
 2. PRZYMRUŻ JEDNO OKO (15 pkt)
  Każde określenie opisywało dwa odgadywane wyrazy – jeden wpisywany do górnego diagramu (tradycyjna krzyżówka), drugi do diagramu dolnego (przymrużka). Bardzo fajne i ciekawe zadanko.
 3. METAMORFOZA (5 pkt)
  Tradycyjne zadanie tego typu, z tą tylko różnicą, że w każdym wyrazie przejściowym podana była ostatnia, dodatkowa siódma litera. Od wyrazu WIELKI należało dojść do słowa GATSBY. Ułatwieniem był ostatni wyraz przejściowy przedzielony na dwa człony i informacja, że jeden z wyrazów to nazwa własna, a wszystkie słowa rozpoczynają się taką sama literą.
 4. HOMONIMOWA (4 pkt)
  Małe zadanko diagramowe, tylko cztery wyrazy wpisywane do diagramu jak w jolce. Każdy z odgadywanych czasowników należało wpisać w takiej formie gramatycznej, w jakiej widnieje w objaśnieniu. Słowa te miały także inne znaczenia (jako rzeczowniki pospolite) i dodatkowo łączyły się ze sobą tworząc joleczkę tematyczną.
 5. OLIMPIJKI (10 pkt)
  Dwa diagramy narysowane w kształcie kółek olimpijskich. Naszym zadaniem było wpisanie do nich, prawoskrętnie zgodnie z numeracją, dziesięciu 12-literowych wyrazów. Trzy z nich były dwuczłonowe, występowały w nich także mniej znane wyrazy, co sprawiało, że wiróweczki te były dość trudne, ale ciekawe zarazem.
 6. REBUSOWA ROZKŁADÓWKA (18 pkt)
  – kołowy (2 pkt), cztery człony, rozwiązanie także czterowyrazowe o początkowych literach O. P. N. W., dość łatwy;
  – anagramowy (3), zdecydowanie najtrudniejszy, na rysunku widniał J. Brahms, a pod nim pięciolinia z opisem: … g-moll op. 79. Rozwiązanie dwuwyrazowe o początkowych literach C. P. (tytuł filmu).
  – anagramowy (3), w ramce widniały dwa rysunki, z których jeden bez trudu można było rozszyfrować i dzięki uzyskanym literom, a także informacji, że rozwiązaniem jest tytuł poematu o początkowych literach K. P., można było zorientować się, o co tutaj chodzi.
  – homonimowy (2), trzy rysunki, z których dwa pierwsze mogły nam narobić trochę kłopotu, ale dzięki trzeciemu (nazwa miasta odgadnięta bez trudu) i początkowym literom rozwiązania A. S. Ł! można było po pewnym namyśle rozszyfrować pierwsze dwa człony i zainkasować kolejne dwa punkciki.
  – metagramowy (5), każdy z pięciu członów był przedstawiony w formie mapki geograficznej, a do odgadnięcia mieliśmy cztery miasta i rzekę. Następnie należało w każdym słowie zmienić ostatnią literę i odczytać pięciowyrazowe rozwiązanie o literach początkowych i liczbie liter: N(4), P(7), B(6), C(7), O(3). Do zrobienia, jednak drugi człon większości z nas pozbawił szansy na kolejnych pięć oczek.
  – klasyczny (3), siedem obrazków, z których ostatni był nieco mniej czytelny, ale jeśli ktoś wpadł na prawidłowy początek rozwiązania, to mógł się domyślić końcówki, tym bardziej że ostatni wyraz rozwiązania miał wspólny rdzeń słowotwórczy jak przedostatni człon rebusu.
 7. KOMBINAGRAM (20 pkt)
  W kolumny diagramu A należało wpisać po trzy wyrazy 4-literowe powiązane ze sobą jedną literą. Litery w kolumnach trzeba było tak poprzestawiać, aby powstały wyrazy 10-literowe wpisywane do diagramu C (rzeczowniki określające osoby). Litery z diagramu B przeniesione do diagramu D (analogicznie jak z A do C) utworzyły rozwiązanie – myśl autora, którego imię i nazwisko utworzyły wspólne litery wyrazów z diagramu A. Ciekawe zadanie, dość trudne mimo ułatwienia, że należy tworzyć rzeczowniki osobowe.
 8. POWTÓRKA Z CHEMII (10 pkt)
  Do diagramu należało wpisać prawoskrętnie osiem wyrazów sześcioliterowych złożonych z symboli podanych pierwiastków chemicznych (kolejność w każdej z grup była przypadkowa). Dodatkowo punktowane hasło należało utworzyć z liter w kolorowych polach. Bardzo miło przeprowadzało się to chemiczne doświadczenie.
 9. NA HAJU (7 pkt)
  Joleczka składająca się z sześciu wyrazów, które należało odgadnąć na podstawie określeń kojarzących się z… narkotykami (koka, heroina, biała śmierć). Także tutaj za utworzone hasło (z liter w polach z kropką) czekał na nas dodatkowy punkcik. Bardzo mi się podobało to zadanie.
 10. SKRABLOWE KWADRATY MAGICZNE (24 pkt)
  Jedno z ulubionych zadań Kamila-kompozytora. Trzy kwadraty magiczne, w których do diagramu wpisuje się odgadnięte wyrazy w różnych formach gramatycznych. Jeden z nich był dodatkowo trudny, ponieważ była to jolka (z ujawnionymi literami E). Kto lubuje się w tego typu krzyżówkach, mógł nadrobić sporo punktów do rywali.

Ogólnie zadania były ciekawe i chyba nikt nie nudził się podczas ich rozwiązywania. Po upływie określonego czasu zamieniliśmy się zestawami, aby sprawdzić prace i podliczyć punkty. Okazało się, że najlepiej z nimi poradził sobie Rafał Tałaj, który chyba podrażniony ostatnią porażką (tak należy rozpatrywać drugie miejsce za Krzyśkiem Lofkiem w 5. rundzie) nie dał nikomu szans i zdecydowanie odniósł kolejne zwycięstwo, gromadząc 126 małych punktów. Natomiast za Jego plecami, daleko za Jego plecami, rozgrywał się straszny bój o pozostałe dwa miejsca na podium.
Na drugim jego stopniu stanął Krzysiek Lofek – 81 punktów, a na trzecim Jego imiennik – Pawłowski (czyli ja), udało mi się uciułać 80,5 pkt.

W klasyfikacji ogólnej zdecydowanie prowadzi Rafał spod Jasnej Góry, ale jeszcze sporo spotkań przed nami i nie wiadomo, co się jeszcze wydarzy. Musimy tylko uwierzyć w to, że można pokonać Rafała i po prostu to zrobić! Okazja do tego nadarzy się już 9 grudnia podczas potyczek Roberta Kozieła (siódma runda). Zapraszam wszystkich właśnie na ten dzień do klubu przypominając, że następne spotkanie (ósme) odbędzie się już 16 grudnia, gospodarzem będzie wtedy lider naszej zabawy – Rafał Tałaj.

Pozdrawiam, do zobaczenia.

Krzysiek Pawłowski

Skomentuj

2 komentarze

 1. Marek Kania

   /  15/12/2011

  Tak,Małgosia i Jadzia to nasze skarby!
  Jednak myślę że Rafał jest poza zasięgiem galaktycznym! Pozostaje całej reszcie walczy o drugie i trzecie miejsce! Tak to widzę,realnie!
  Jadziu,traf wreszcie w lotto!!!

 2. rafcz

   /  20/12/2011

  Fajne zadania… a rebus z kompozytorem – fantastyczny!

Dodaj komentarz