Triady „Ariady”

W ostatni weekend listopada w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu odbył się I Drużynowy Turniej Szaradziarski „Triady Ariady”, rozegrany w 3-osobowych zespołach reprezentujących kluby zrzeszone w Federacji Klubów Szaradzistów

Turniej składał się z czterech rund, uczestniczyło 9 reprezentacji. Zawodnicy w zespole mogli się konsultować i wymieniać rozwiązywanymi zestawami zadań. W pierwszej rundzie zespół wybierał trzy z 16 zestawów, a kolejną kartę można było losować po zwrocie rozwiązywanej (bez możliwości ponownego jej pobrania). W drugiej rundzie każdy zespół grał z każdym (jak w lidze). Ze względu na utajnienie wyników losowania nie było wiadomo, z którym zespołem rozgrywa się mecz danym zestawem. Było to bardzo istotne, ponieważ jeden mecz rozgrywany był z zespołem… nieistniejącym. W trzeciej rundzie zespół przez cały czas jej trwania miał do dyspozycji wszystkie 14 zestawów, do których rozwiązywania można było wracać w miarę posiadanego czasu. Runda czwarta składała się z trzech zadań: 1) w diagram należało wpisać nazwy polskich miast, przy czym nie musiały one być zgodne z wersją autorską; 2) na kratownicy 15 x 15 układano krzyżówkę z elementów wizytówek wszystkich zawodników (imię, nazwisko, nazwa klubu i miasto). Skrzyżowania wyrazów należących do tej samej wizytówki premiowane były dwoma punktami; 3) Para zawodników układała krzyżówkę, a trzeci zawodnik przebywał poza salą. Potem kompozytorzy wypuszczani byli z sali jednymi drzwiami, a rozwiązywacz wchodził innymi. Aby nie było problemów z koniecznością używania słowników, zostawiono zawodnikom furtkę – słowa wpisywane do diagramu nie wymagały udokumentowania źródłowego. I to zostało wykorzystane przez triumfatorów turnieju, którzy przechytrzyli rywali i organizatorów, wpisując same wyrazy nieistniejące.

Zadania turniejowe przygotowali M. Wołc, S. Osyda (także pomysłodawca punktacji) i W. Grzanka. O poprawność zadań zadbali K. Pawłowski i A. Ząbek. Jury tworzyło troje gości: W. Patykiewicz, A. SKowroński i S. Bruszkowski – prezes FKS, oraz członkowie „Ariady”: S. Osyda, W. Grzanka, J. Czarzyńska, A. Ząbek, F. Adamski, J. Prażuch, punkty zliczał K. Pawłowski. O strawę cielesną zadbała J. Cęcek przy wsparciu J. Metza i T. Modrzejowskiego. Przedstawicielem „Rozrywki” był. red. R. Nowoszewski.

Najlepiej z turniejowymi zadaniami poradzili sobie „As” Głogów (T. Czerwińska, Z. Kurowski i L. Rydz) – I miejsce, „Pyrrus” Poznań (A. Warwas, Z. Pieczyński i N. Stawik) – II m. i „Kamer” Wrocław (J. Wojaczyński, M. Góralski i A. Dengler) – III m. Triumfatorzy otrzymali puchary, medale (złote, srebrne i brązowe). Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy z podziękowaniem za udział w turnieju oraz upominki ufundowane przez Miejski Klub im. Jana Kiepury i redakcję „Rozrywki”.(so)


„Rozrywka” 26/2007