Sosnowieckie komponowanie

Chociaż turnieje kompozycji bardzo różnią się od tradycyjnych mistrzostw i biesiad, to jednak mają swoich wiernych miłośników, którzy rok w rok jeżdżą, by rywalizować w układaniu krzyżówek. I tak też było w tym roku, podczas XXIX Turnieju Kompozycji Krzyżówki (27 września). Do Sosnowca przyjechało 26 szaradzistów, nawet z odległych miast (Białystok, Gdynia, Toruń, Poznań). Turniej tradycyjnie składał się z czterech, a w każdej z nich uczestnicy układali inną krzyżówkę: 1) zawierającą umieszczone w diagramie hasło: KLUB „ARIADA”, 2) z punktowanymi różnymi literami na skrzyżowaniach, 3) z punktowanymi literami Q i zlepkami KU w jednej kratce, 4) z co najmniej 4-literowych wyrazów, zawierających tylko jedną spółgłoskę. Zadania przygotowała „Rozrywka” – podobnie jak i w latach poprzednich

Zwyciężył Michał Gargól z Łodzi (369 pkt), drugie miejsce zajął Jerzy Buczek z Krakowa (351), a trzecie – Waldemar Marciniak z Torunia (347). Wymieniona trójka otrzymała medale, pamiątkowe rzeźby. Nagrodami były też „Słowniki imion”, ufundowane przez Wydawnictwo Naukowe PWN (taki sam słownik można wygrać rozwiązując krzyżówkę z sąsiedniej strony). W klasyfikacji drużynowej triumfował „Sfinks” Toruń, przed „Asem” Głogów i „Agorą” Kraków.

Turniej, któremu patronował prezydent Sosnowca, Kazimierz Górski, wzorowo zorganizował Sosnowiecki Klub Szaradzistów „Ariada”. Słowa uznania należą się również Jolancie Szczurek, dyrektor Klubu im. Jana Kiepury, za okazaną życzliwość i gościnność. A za rok turniej jubileuszowy, który być może odbędzie się w stolicy. (ade)


„Rozrywka” 21/2003