Potyczki w Ariadzie

Już po raz szósty szaradziści z „Ariady” w Sosnowcu zmagali się w Potyczkach Klubowych. Rozgrywany co dwa tygodnie turniej składał się z dwudziestu rund, startowały 23 osoby, każdemu uczestnikowi zaliczano 15 najlepszych wyników.
Każdą rundę przygotowywał inny członek klubu, starając się zaskoczyć błyskotliwym rebusem, ciekawą krzyżówką czy niebanalną drobną formą. Do perełek można zaliczyć dwa rebusy anagramowe. Pierwszy, o rozwiązaniu „Partytura”, przedstawiał Rubinsteina mówiącego: „Gdzie są moje nuty?” (Artur pyta); w drugim rebusie, „Kia picanto”, w podwójnej ramce widniały auta ka i pontiac. Ciekawy był też rebus anagramowy z deklinacją; odgadnięty wyraz „krasnale” należało napisać w jednym z przypadków i odczytać „Sri Lanka” (krasnali).
Niektóre krzyżówki nawiązywały do dat (np. prima aprilis, 10 czerwca 1902 – Sosnowiec uzyskał prawa miejskie, 1865 – premiera opery „Tristan i Izolda”, 1950 – urodziny Anny Jantar). W jolce część wyrazów wpisywanych do diagramu była ukryta w zdaniu: „Starszy kanadyjski traper szedł o poranku po lesie po śladach wilka”, jak w krzyżówce kamuflażowej. Były również krzyżówki tematyczne, a wśród nich cykl z diabłem i jego pociotkami. Zaskoczeniem okazał się logogryf o rozwiązaniu „Taka to melodia!”; wszyscy pewni swego wpisywali „Jaka to melodia”.
Innowację stanowiła punktacja, zwyciężył zawodnik, który po rozegraniu wszystkich rund miał najmniej punktów. Został nim po raz czwarty sosnowiczanin Robert Górniak, drugie miejsce zajął Leszek Odziomek z Mysłowic, trzecie – Krzysztof Lofek z Jaworzna. Czołówka podczas podsumowującego spotkania (17 czerwca) otrzymała puchary ufundowane przez Dyrektora Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury. Tego dnia odbyła się też runda „na deser”, w której startowały drużyny złożone z trzech lub czterech członków „Ariady”. Zwycięska drużyna (J. Metz, R. Tałaj i M. Wołc) otrzymała książki ufundowane przez członka honorowego klubu prof. Tadeusza Morawskiego.
Więcej na temat Potyczek na stronie internetowej klubu www.ariada.pl. (mw)


„Rozrywka” 16/2011