Mistrzostwa i jubileusz

Sosnowiecka „Ariada” przeprowadziła 22 października I Szaradziarskie Mistrzostwa Sosnowca, połączone ze świętowaniem dekady istnienia klubu. Mistrzostwa składały się z dwóch rund, startowało 46 uczestników.

W pierwszej rundzie w ciągu 90 minut rozwiązywano 16-stronicowy zeszycik z 36 zadaniami, w drugiej mniej było i czasu, i stron, i zadań (60, 12, 24). Łamigłówki w większości diagramowe, ale nie zabrakło rebusów czy wierszowanych drobiazgów. W pierwszej rundzie startujący zmagali się m.in. z krzyżówką „Obywatel Rączka” (wyrazy należało poprzedzić skrótami stopni wojskowych, funkcji, np. gen. etyk – genetyk), szufladkami po korekcie (np. w wyraz „półka” wstawiało się „dżem” po korekcie ortograficznej i powstawała „półdrzemka”), krzyżówką „Powiedzieli” (co powiedziała tirówka, żegnając kierowcę? – „Bądź zdrów”). W drugiej rundzie literami zapełniano diagramy krzyżówki małego Jasia, jolki z wyrazami zawierającymi zlepek liter stanowiący zapis liczby wyrażonej cyframi rzymskimi, np. 509 – DIX (Dixieland), syntezy z miastami województwa śląskiego czy krzyżówek „zwierzęcych”. Po pierwszej rundzie prowadził Leszek Rydz z Głogowa, przed szaradziarskim mistrzem Polski Jackiem Wojaczyńskim z Wrocławia i Marcinem Zielińskim z Warszawy. W drugiej rundzie mistrz pokazał prawdziwą klasę, tylko dwóch punktów zabrakło mu do maksymalnej punktacji, czym zdystansował konkurentów i wygrał z wynikiem 184 pkt. Medalistami i laureatami zostali jednak wszyscy, ponieważ dla każdego przewidziano imienny medal i nagrodę.
Po emocjach turniejowych przyszła pora na obchody 10-lecia „Ariady”. Małgorzata Wołc wspominała niełatwe początki i dziękowała wszystkim, którzy dziś przyczyniają się do tego, że „Ariada” jest jednym z najprężniejszych klubów w Polsce, zadawała zagadki i prezentowała rebusy, których rozwiązaniem były imiona, nazwiska klubowiczów. Dwuzadaniowy konkurs przygotował także zwycięzca sosnowieckich mistrzostw, a z odczytem na temat palindromów wystąpił honorowy członek klubu, prof. Tadeusz Morawski (więcej na stronie www.ariada.pl).
Rocznicowe obchody bez wątpienia dodały smaczku I Mistrzostwom Sosnowca.


„Rozrywka” 25/2011

Dodaj komentarz

 • Następne spotkanie

  24 sierpnia 2018 – Bar u Jarka – Rozpoczęcie nowego sezonu.

 • Następny turniej

  30.06.2018

  Grodzisk Mazowiecki 
  XV Szaradziarskie Mistrzostwa Grodziska Mazowieckiego – Klub Edyp.

 • Potyczki XIII

 • Zadanko

  48. Dopełniany rebus anagramowy

  48. Dopełniany rebus anagramowy

  Do odgadniętego wyrazu należy dwukrotnie dodać jedną literę, a następnie przez anagramowanie utworzyć rozwiązanie - wizytówkę uczestnika mundialu (D. G.).