Wspomnienie…

„Postacią numer jeden, a właściwie królem polskiego palindromu, jest niewątpliwie Tadeusz Morawski” – tak Krzysztof Oleszczyk w swojej książce pt. Palindrom scharakteryzował urodzonego w 1940 roku w Sosnowcu profesora elektroniki, naukowca i publicystę.

Profesora Tadeusza Morawskiego, pracownika Instytutu Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej, miłośnicy rozrywek umysłowych poznali jako wybitnego twórcę i popularyzatora zadań lustrzanych. Kontynuator tradycji poetów i miłośników zabaw słownych, takich jak Julian Tuwim czy Stanisław Barańczak, jest autorem ponad dziesięciu tysięcy palindromowych kompozycji. Swoimi umiejętnościami dzielił się z dorosłymi i dziećmi na licznych spotkaniach autorskich, ucząc trudnej sztuki tworzenia palindromów. W 2007 roku w Nowej Wsi koło Serocka stworzył Muzeum Palindromów, w którym można zapoznać się między innymi z wydanymi przez niego książkami: Nawijaj Iwan, A guru ruga, Gór ech chce róg, Żartem dano nadmetraż czy Moc lamp malcom.

Za swoją twórczość i działalność popularyzatorską otrzymał w 2008 roku Kryształową Rozetę „Rozrywki”, a w 2013 roku Stowarzyszenie Autorów Polskich przyznało mu Nagrodę Literacką im. Stefana Żeromskiego.

My, członkowie Sosnowieckiej Sekcji Szaradzistów „ARIADA”, możemy być dumni, gdyż od 2008 roku Profesor Tadeusz Morawski był naszym Honorowym Członkiem. Z tym większym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o Jego śmierci. Profesor Tadeusz Morawski zmarł 15 lutego 2021 roku w wieku 80 lat.

Za całokształt działalności dziękujemy Ci, Profesorze. Pozostaniesz na zawsze w pamięci tych, którym bliskie są rozkosze łamania głowy.

Dodaj komentarz